۰۲۱-​​​​​​​55445660

۰۲۱-55445868

دفتر مرکزی :تهران، بزرگراه آزادگان مجتمع آهن مکان فاز ده مرکزی پلاک ​​​​​​​2255
​​​​​​

درخواست تماس

واحد تولیدی : خیابان رجایی جنوب خیابان تراسفور کوچه سوم پلاک 15


​شرکت صنعت ورق الغدیر پارس

​عضو انجمن ملی فولاد

درخواست انجمن فولاد از وزیر صمت: مصوبات عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد اجرایی شود/ عرضه اختصاصی ورق گرم باعث جلوگیری از افزایش قیمت‌ها و افزایش تولید ورق سرد می‌شود

به گزارش  چیلان ، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای به دکتر سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت، اجرایی شدن فوری مصوبات مربوط به عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد را خواستار شد. انجمن فولاد عنوان کرده است که عرضه اختصاصی ورق گرم، با جلوگیری از ایجاد تقاضای کاذب و برقراری تناسب بین عرضه و تقاضا، منجر به عدم افزایش بی‌مورد قیمت در معاملات عمومی ورق گرم در بورس کالا می‌شود و به طور سیستماتیک افزایش عرضه ورق سرد و کاهش قیمت آن در بازار را در پی خواهد داشت.

انجمن فولاد در نامه خود به وزیر صمت یادآور شده است که علی رغم اهمیت عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد در تنظیم بازار فولاد و افزایش توان تولید داخلی آن هم در ورق سرد که گلوگاه فعلی بازار فولاد کشور است، تاکنون مصوبات مربوطه اجرایی نشده و در صورت تداوم روند فعلی، در عرضه‌های بعدی ورق گرم احتمال افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت وجود دارد.

متن کامل نامه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به شرح زیر است:

برادر گرامی جناب آقای دکتر فاطمی امین؛ مقام عالی محترم  وزارت صنعت، معدن و تجارت

با سلام و احترام؛ به استحضار می رساند کنترل قیمت و بازار محصولات فولادی همواره یکی از دغدغه های دولت محترم بوده که این امر براساس مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس کالای ایران قابل حصول می باشد و تجربه گذشته نیز نشان داده در صورتی که تقاضای واردشده به بورس واقعی باشد و متناسب با آن عرضه محصولات صورت گیرد، قیمت حاصله از این فرآیند منطقی و قابل کنترل می باشد.

لذا درخصوص ورق گرم فولادی که بخش عمده محصولات تخت فولادی را شامل می شود، جهت جلوگیری از ایجاد تقاضای کاذب و برقراری تناسب بین عرضه و تقاضا، پیشنهاد گردید بخشی از نیاز تولیدکنندگان ورق سرد از عرضه های عمومی خارج گردیده و به صورت عرضه اختصاصی تامین گردد تا این میزان از تقاضا که حجم بالایی هم دارد، منجر به افزایش بی مورد قیمت در معاملات عمومی ورق گرم در بورس کالا نگردد. شایان ذکر است عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولید کنندگان ورق سرد، به طور سیستماتیک موجب افزایش عرضه ورق سرد و کاهش قیمت آن در بازار نیز خواهد شد.

این موضوع در کمیته تخصصی فولاد مورخ ۱۳ اسفند ۹۹ (بند ۵ صورتجلسه) مصوب و طی نامه شماره ۲۶۷۲۶/۶۰ مورخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ سرپرست وقت معاونت امورمعادن و صنایع معدنی مبنی بر برقرارنمودن امکان خرید ورق گرم از طریق عرضه اختصاصی برای واحدهای نورد ورق سرد تصمیم گیری و ابلاغ گردیده است. همچنین در صورتجلسه کارگروه تخصصی ساماندهی تقاضای ورق مورخ ۰۸/۰۴/۱۴۰۰ (بند ۸ صورتجلسه ) مجدداً براین موضوع تاکید و طی نامه شماره ۵۰۷۶۸/۶۰ مورخ ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ سرپرست محترم معاونت امورمعادن و صنایع معدنی به شرکت فولاد مبارکه ابلاغ گردیده است.

علی ایحال و علی رغم اهمیت این موضوع در تنظیم بازار فولاد و افزایش توان تولید داخلی آن هم در ورق سرد که گلوگاه فعلی بازار فولاد کشور می باشد، متاسفانه تاکنون این مصوبات اجرایی نشده و درصورتی که این امکان برای شرکت های تولیدکننده ورق سرد فراهم نشود که بتوانند ظرفیت خالی خود را با تامین مواد اولیه به کار گیرند، در عرضه های بعدی ورق گرم احتمال افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت وجود دارد. بدیهی است این شرکت ها موظف هستند محصولات خود را متناسب با مواد اولیه خریداری شده در بورس کالا مطابق مقررات عرضه نمایند که این امر موجب برقراری توازن در عرضه و تقاضای ورق فولادی خواهد شد.

لذا با توجه به فوریت و اهمیت موضوع، خواهشمند است دستور فرمایید ترتیبی اتخاذ گردد که مصوبات مذکور به فوریت اجرایی گردد.

تصویر این نامه را ببینید:

                           

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

​شرکت صنعت ورق الغدیر پارس

عرضه انحصاری ورق اسپیره ( درجه 2 ) بیش از دو هزار تن در ماه