۰۲۱-​​​​​​​55445660

۰۲۱-55445868

دفتر مرکزی :تهران، بزرگراه آزادگان مجتمع آهن مکان فاز ده مرکزی پلاک ​​​​​​​2255
​​​​​​

درخواست تماس

واحد تولیدی : خیابان رجایی جنوب خیابان تراسفور کوچه سوم پلاک 15


​شرکت صنعت ورق الغدیر پارس

​عضو انجمن ملی فولاد

شفافیت قیمت برق با ورود به بورس کالا/اختلاف نظر کارشناسان در تأثیرگذاری کاهش نرخ بهره

احسان خاتونی در گفتگو با فولادبان در اشاره به عرضه برق در بورس کالا گفت: امروزه مشکلات برق بسیار پیچیده شده، به گونه‌ای که نیروگاه‌ها به صورت حق‌العمل برق تولید می‌کنند. در واقع آنها با ارزان گرفتن گاز، برق را نیز ارزان می‌فروشند و از طرفی روز به روز با افزایش هزینه‌های تولید مواجه می‌شوند که قیمت برق کفاف هزینه‌های مصرفی آنها را نمی‌دهد. در حال حاضر جزئیات این طرح به طور کامل مشخص نیست؛ اما اگر یارانه به مصرف‌کننده نرسد، باعث افزایش هزینه تولید برق در مصرف‌کنندگان صنعتی و خانگی خواهد شد.

همچنین هفته گذشته جلسه‌ای میان رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان بورس برگزار شد که موضوع آن کنترل نرخ بهره بین بانکی بود. در این جلسه صالح آبادی، بر کنترل نرخ بهره راستای سیاست‌های بانک مرکزی تاکید کرد. نرخ بهره بین بانکی در هفته‌های اخیر روند صعودی داشت، به گونه‌ای که در اواخر ماه گذشته به ۲۱.۳۱ درصد رسید و رشد قابل توجهی را ثبت کرد، چرا که این رقم، بالاترین عدد ثبت شده از این سود از بهمن سال ۱۳۹۹ تاکنون است.

به گزارش فولادبان، سود نرخ بهره در حالی کاهش یافته که برخی کارشناسان معتقدند این موضوع منجر به رونق بورس و افزایش فرایندهای مولد اقتصادی در شرکت های بورسی شده و در مقابل عده‌ای نیز معتقدند کاهش در این حوزه به صورت دستوری و در شرایط فعلی تاثیری به جز افزایش تورم نخواهد داشت.

بر اساس گزارش صورت گرفته، نرخ بهره بین بانکی در واقع هزینه ذخایر بانک‌هاست و زمانی که آن‌ها در پایان دوره مالی کوتاه‌مدت اعم از روزانه یا هفتگی دچار کسری ذخایر می‌شوند، از سایر بانک‌ها در بازار بین بانکی یا بانک مرکزی استقراض می‌کنند.

خاتونی نیز در اشاره به تأثیر جلسه رئیس سازمان بورس و بانک مرکزی در کاهش نرخ بهره بین بانکی بیان کرد: با توجه به شرایط اخیر می‌توان گفت نرخ بهره و افت اندک آن به هر دلیلی تأثیر چندانی در اقتصاد نداشته؛ اما در بازار سرمایه از اهمیت زیادی برخوردار است. از طرفی کاهش نرخ بهره به همراه تزریق پول و انبساط همراه بود که این عمل می‌تواند سرمایه موجود در چرخه اقتصادی را افزایش دهد. در واقع برای اثبات تداوم آن، باید روند طی شده را در نظر گرفت که البته با توجه به حساسیت‌هایی که در افزایش نرخ بهره بین بانکی وجود دارد، احتمالاً افزایش نرخ دیگری در دستور کار صورت نگیرد.

جواد فلاحیان یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه در این خصوص اظهارداشت: قطعا وظیفه رییس سازمان بورس پیگیری مواردی است که در نهایت منجر به بهبود بازار سرمایه شود، بنابراین چنین جلسه‌ای با رییس بانک مرکزی در اقتصاد بی تاثیر نخواهد بود. هر چند که در شرایطی فعلی نرخ بهره واقعی در وضعیت منفی قرار گرفته و نمی‌توان در کوتاه مدت تأثیر چشمگیری داشته باشد. در این راستا پیش بینی می‌شود کاهش نرخ بهره بین بانکی تا محدوده ۲۰ درصد که مصوبه ستاد اقتصادی دولت است، تداوم داشته باشد.

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

​شرکت صنعت ورق الغدیر پارس

عرضه انحصاری ورق اسپیره ( درجه 2 ) بیش از دو هزار تن در ماه